לומדים על פוסט טראומה כי הלומים לא דפוקים – לא שרוטים – לא מתביישים ועכשיו גם לא לבד!

איך לומדים על תסמיני פוסט-טראומה?

  • בסדרת הפרקים המיוחדת 'לא דפוקים' הקלטתי לכם קורס המסביר על כל אחד מתסמיני PTSD מחולקים לפי קטגוריות שיהיה לכם יותר נוח.
  • זה לא קורס אקדמי למטפלים או בעלי מקצוע. אלו שיעורים המיועדים לכם - מיועדים לכל מי שרוצה להבין מה קורה איתו ומה עובר עליו והכי חשוב להבין 'שאתם לא דפוקים' ואתם גם לא לבד!
  • לכל הסבר על כל תסמין פוסט טראומה הוספתי גם טיפ או כלי להתמודדות אבלל לא רק שלכם אלא גם של הסביבה שלכם. אתם לא צריכים יותר להתבייש ועדיף שבני משפחה וחברים קרובים או בעבודה ידעו יותר על מה עובר עליכם ואיך הם יכולים להתמודד עם זה. עזרו להם לעזור לכם. בהצלחה.

חלוקת התסמינים לפי קטגוריות וההסבר על כל אחד:

תסמיני חודרנות וחוויה מחדש של הטראומה
קבוצת תסמינים מורכבת המתארת חוויות של חרדה קיצונית שלא תואמת עם מצבים חירום מסוימים. הסימפטומים של תסמיני חודרנות עשויים לכלול כאב בחזה, קצב לב מואץ, מצבי חרדה חזקה, רגישות לאור, רעדנות, חוסר אונים וצמרמורת.

תסמיני הימנעות
תגובות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות של הגוף לחוויה מוחלטת של טראומה. זהו מצב בו האדם מרגיש חסר תגובה, חסר חשק וחסר אינטרס, ומשיג התמדה נמוכה במיוחד בקשר לטיפול והתמודדות עם הטראומה. התסמינים יכולים לכלול תחושת אדישות, אי-רגישות, תופעות פיזיולוגיות כמו חרדה, חוסר יכולת לישון או זיכרונות מגורמי מתח שאינם מתארים את האירוע בצורה מדוייקת.

שינויים שליליים בקוגניציה וברגש
כשמדובר בשינויים קוגניטיביים, האדם עשוי לחוות קשיים בתפקודי הזיכרון והריכוז, ואף בהתאכזבות ובכיווץ יכולתו לפתח תפיסות לא שלמות על העולם והאנשים מסביבו. בנוסף, הנפש עשויה לחוות שוק רגשי שחורג מהרגיל, כמו חרדה ועצבות חסרת מוטיבציה.

עוררות יתר פיזיולוגית
תגובה טבעית של הגוף למצבי חרדה ופחד. כשהגוף מרגיש בסכנה, הוא יפעיל את מערכת החרדה הסימפטטית, המפיצה הורמונים כמו אדרנלין המגביר את זרימת הדם לעוררות-יתר פיזיולוגית, הפרעות בשינה, תחושת מתח, קושי בריכוז, עצבנות מתמדת עד כדי התפרצויות זעם ותוקפנות.

השפעות בריאותיות
פוסט טראומה יכולה גם להוביל למחלות פיזיות ולבעיות בתפקודי היומיום. לבעיות במערכת הלב, טינטון באוזניים, גמגום בדיבור, מחלות עור, אין אונות ועוד...

למי המידע מיועד?

  • הלומי קרב, נפגעי פוסט טראומה מפעילות במערכת הביטחון, עדים לטראומה, בני משפחה וחברים להלומי PTSD.

איך הכי טוב ללמוד על התסמינים?

  • הקורסים מוקלטים בפורמט וידאו אך מתוכננים לשמיעה ללא צפיה בסרטון כמו פודקאסט או תוכנית רדיו שתוכלו להאזין כאשר אתם עושים ספורט, נוהגים או מתעוררים בלילה.

לומדים ומשפיעים על עצמי והחברה

השיעורים יחשפו אתכם למשמעויות הבנת היחיד ומה שעובר עליכם אישית והבנת הסביבה את מה שאתם חווים.
עזרו להם לעזור לכם כי אתם לא לבד ואתם בטח לא דפוקים - לא שרוטים - לא חולים ומפסיקים להתבייש.

למידה תמידית לאורך כל החיים

יש לכם אלי שאלות נוספות?